Yardımda Yeni Anlayış: GIDA BANKACILIĞI

Gıda Bankacılığı sisteminde, ekonomik açıdan durumu iyi olmayan vatandaşlar ile ihtiyaç fazlası gıda, temizlik, giyecek, ayakkabı, kırtasiye ve yakacak maddeleri bulunan üretici, imalatçı, perakendeci vb. Gerçek ve tüzel kişiler arasında köprü vazifesi görülerek sosyal adaletin sağlanması yoluyla önemli bir adım atılmaktadır. Gıda Bankası üretici ve satıcılardan bedel ödemeden almış olduğu ürünleri, aracı işlevi görerek ihtiyacı olanlara düzenli ve sağlıklı bir şekilde ulaştırılmasını sağlayan kurumdur.

Gıda Bankacılığı kapsamında yapılan bağışlar 3065 sayılı kanunun 17/ 2 – b maddesine göre Katma Değer Vergisi'nden müstesnadır ve doğrudan ihtiyaç sahibi vatandaşların hayatına pozitif bir etkisi vardır. Bu uygulama Anayasamızda yer alan sosyal devlet ilkesinin bir parçasıdır.


İhtiyaç Sahibinin Yanında, Güvenin Kaynağı “DOST KART”

Dost Market'te ürünlerin ihtiyaç sahiplerine en kolay yoldan ulaştırılması için elektronik alışveriş kartları ile vatandaşlar gereksinim duydukları ürünleri seçerek temin edebilmektedir. Dost Market alışılagelmiş koli ile gıda yardımı yapmanın ötesinde insanların öncelikli ihtiyaçlarını karşılarken, dilediğini alabilme özgürlüğü sağlamaktadır. Sadece gıda yardımıyla sınırlı kalmayıp temizlik, yakacak, giyim, ayakkabı ve kırtasiye gibi 200’ün üzerinde ürün çeşidi konusundaki ihtiyaçlar da giderilmektedir.